سیاره بهرام

یکی از سوالاتی که ذهن بشر را همواره به خود مشغول داشته این است که آیا موجوداتی غیر از انسان در این پهنه وسیع کیهانی وجود دارند یا انسان ها تنها هستند؟ آیا فقط زمین دوست داشتنی ما دارای حیات است یا کره دیگری نیز وجود دارد که نشانه های حیات را داشته باشد؟

این سوالات باعث شده انسان ها در همه اعصار تاریخ به دنبال یافتن نشانه هایی برای اثبات وجود یا عدم وجود موجودات فضایی و یا حیات بر روی کرات دیگر باشند و همواره با رصد آسمان و سیاره ها، علائم حیات را جستجو کنند.

مریخ همیشه یکی از کره ها و سیارات مورد علاقه بشر، از گذشته تا به امروز،بوده است. سیاره ای سرخ که به خاطر رنگ خاصش در افسانه ها و باورهای یونان و رم باستان به مارس یا خدای جنگ معروف بوده است.

آغاز اکتشافات فضايي سياره سرخ، به سال ۱۹۶۴ بر مي گردد. در این سال کاوشگر مارينر ۴، به سوي مريخ پرتاب شد و چهاردهم ژوئيه سال ۱۹۶۵، از فاصله ۹۸۴۶ کيلومتري اين سياره گذشت و برای اولین بار از سطح مریخ عکس گرفت، عکس هایی به مراتب بهتر از آنچه که تا به آن روز با استفاده از تلسکوپ ها از سطح بهرام گرفته می شد.

خصوصیات مریخ

مریخ یا بهرام (mars)، چهارمین سیاره در سامانه خورشیدی است. این سیاره  به عنوان چهارمین و آخرین سیاره‌ی سنگی به دور خورشید در حال چرخش است. این سیاره در فاصله‌ی میانگین ۲۲۸ میلیون کیلومتر (۱۴۲ میلیون مایل) یا ۱.۵۲ واحد نجومی از خورشید قرار گرفته است. مریخ شعاعی به اندازه یک دوم زمین دارد و با سرعتی کمتر از زمین و در مداری طولانی تر به دور خورشید می گردد. مساحت سطح آن برابر با مساحت خشکی‌های روی زمین است. مدت زمان چرخش مریخ به دور خورشید معادل ۶۸۷ شبانه روز زمین بوده و طول شب و روز در آن طولانی تر است، به طوری که روز مریخ ۴۰ دقیقه طولانی تر از روز در روی کره زمین است. بنابراین شرایط از نظر نور تقریباً مثل زمستان زمین است و به این خاطر امکان رشد گیاهان در شرایط گلخانه‌ ای در مریخ وجود دارد.

آموخته‌ های ما در مورد سیاره چهارم منظومه شمسی در طی مأموریت‌ هایی در راستای قرارگیری در مدار و همچنین فرود روی آن و نمونه ‌برداری از محتویات روی آن توسط کاوشگرهایی که به این سیاره فرستاده شدند، به دست آمده است.

علت نامگذاری مریخ به مارس یا خدای جنگ به علت وجود اکسید آهن در خاک آن است. به عبارت دیگر به دلیل وجود مقدار قابل توجهي اکسيد آهن در خاک مریخ، این سیاره درآسمان به رنگ نارنجي متمايل به قرمز ديده مي شود. مريخ همچنين داراي کوه هاي عظيم الجثه اي است که بلندترين آن ها الیمپوس نام دارد. اين کوه به احتمال زياد، بزرگ ترين کوه آتشفشاني در منظومه شمسي است که قله آن حتي از اتمسفر مريخ بيرون زده است.

بیشتر بخوانید:

دنباله دارها، ستاره یا یک جرم یخی؟

سیاهچاله ها، غول های کیهانی

شهاب سنگ ها

قطب های مریخ

قطب ها

در سال ۱۶۶۶ میلادی، اخترشناس ایتالیایی، کاسینی، مناطق سفید رنگی را در قطب های مریخ مشاهده کرد که سال ها بعد، ویلیام هرشل، کشف کاسینی مبنی بر وجود قطب های یخی در مریخ را تایید کرد. پوشش هایی از یخ که درست همانند پوشش هاي يخي موجود در در نواحي قطبي زمين رشد مي کنند و طي يک سال مريخي به تدريج تحليل مي روند. امروزه برخی از دانشمندان معتقدند که مريخ در گذشته هاي بسيار دور داراي حيات بوده است و برای اثبات این موضوع است که ناسا و سایر سازمان های فضایی با فرستادن کاوشگرهایی سعی در کشف ناشناخته های مریخ مرموز دارند.

قمرهای مریخ

مریخ فوبوس و دیموسفوبوس و دیموس

ستاره شناسان سال ها به دنبال قمرهاي مريخ بودند. يوهانس کپلر، پدر علم ستاره شناسی جدید، در قرن هفدهم اعلام کرده بود که مريخ بايد دو قمر داشته باشد. در نهایت در سال ۱۸۷۷ میلادی، ستاره شناسی آمریکایی به نام آساف هال در رصدخانه نيروي دريايي ايالات متحده در شهر واشنگتن با رصد و مطالعه مریخ، اقمار مريخ را به صورت نقاطي کم نور و متحرک مشاهده کرد و نام اين اقمار را به افتخار اسب هاي کالسکه خداي جنگ در افسانه يونان فوبوس (به معناي ترس) و ديموس (به معناي وحشت) ناميد.

این دو قمر با آن ریخت نابسامانشان، به اعتقاد دانشمندان، سیارک هایی سرگردان بوده اند که در دام جاذبه مریخ گرفتار شده و به دور آن می چرخند. فوبوس و دیموس، همانند ماه که همواره از یک سمت به دور زمین می چرخد، همیشه یک سمت خود را به مریخ نشان می دهند. فوبوس بزرگتر از دیموس است. طول فوبوس تقريباً ۲۷ کيلومتر است. فوبوس خيلي به مريخ نزديک است و با سرعت زیادی به دور مریخ می چرخد، به طوري که هر چرخش کامل آن ۷ ساعت و ۵۱ دقيقه طول مي کشد. طول ديموس در حدود ۱۵ کيلومتر است و ۳۱ ساعت و ۵ دقيقه طول مي کشد تا يکبار به دور مريخ بچرخد.

گروه علمی آموزشی شباهنگ با هدف اعتلای هر چه بیشتر آموزش و پرورش و رشد خلاقیت، به ارائه خدمات آموزشی در جهت شناسایی و ترویج مفاهیم آموزشی از جمله نجوم آماتوری با استفاده از آسمان نمای دیجیتال سیار، برگزاری تورهای رصدی در مدارس و دانشگاه ها، کلاس آزمایش های مهیج، کلاس پزشک کوچک (زیست شناسی و آناتومی بدن)، کارگاه های ساخت هواپیما موتورکشی و هواپیما مدل، کارگاه های تفریحی از جمله پخت پنکیک، کاسه شکلاتی و … پرداخته است. شباهنگ این افتخار را دارد که در برگزاری انواع مختلفی از کلاس ها و کارگاه های علمی، آموزشی و تفریحی با مدارس و مراکز آموزشی و پژوهشی همکاری داشته باشد.

اینستاگرام :   Shabahang.planetarium

تلگرام :          shabahang_planetarium@

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *